SEC odağını DeFi’ye kaydırıyor: SushiSwap’a mahkeme celbi gönderdi

Investing.com – ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Sushi DAO ve yönetimin başındaki isim Jared Gray’e bir mahkeme celbi gönderdi.

Kripto sektörü üzerindeki baskısına devam eden SEC, son hamlesinde endüstrisinin önemli merkezsiz borsalarından biri olan SushiSwap’ın merkezsiz otonom yönetimine ve yöneticisine karşı soruşturma açtı. 

SEC’in bu davada bir zafer kazanarak gelecek dönemlerde merkezsiz kripto borsaları üzerinde daha fazla denetim yetkisine sahip olma niyeti olduğu düşünülüyor. 

SEC’in dava açtığı SushiSwap platformu ise dava sürecini finanse etmek için topluluğuna başvurdu. Platform, merkezsiz özerk bir kuruluş olarak yönetilirken bir savunma fonu oluşturulması için oylama başlatıldı. Sushi DAO Yasal Savunma Fonu, avukatlık ücretleri ve masrafları için yapılacak harcamalar da dahil olmak üzere 3 milyon dolar olarak belirlendi ve bu teklif topluluk üyelerinin onayına sunuldu.

DEX sektörünün lideri Uniswap’ın bir yan ürünü olarak geliştirilen SushiSwap, hızla talep gören bir merkezsiz borsa haline geldi. Sushi DAO Baş Sorumlusu Jared Grey, mahkeme celbi ile ilgili açıklama yapmaktan kaçınırken davayla ilgili ayrıntılar şu an belirsizliğini koruyor.

SushiSwap, geçen sene platformun geliştiricisi ve eski Baş Sorumlusu Nomi’nin protokolden 14 milyon dolardan fazla ETH çekmesiyle bazı sorunlar yaşadı. Bunun üzerine Nomi, fonları platforma iade ederek krize son verdi.

SUSHI son gelişmelerden olumsuz etkilendi

Diğer yandan SushiSwap, 2022’deki kargaşadan etkilendi ve Defi platformundaki kredi hizmetini sonlandırarak odağını DEX’e kaydırdı. Şu an yasal sürecin nasıl devam edeceği belirsizliğini korurken platformun yerel varlığı SUSHI, haberin yayılmasıyla birlikte dün 1,2 dolar zirvesinden hızlı şekilde düşerek 1,13 dolara kadar geriledi. 

Ardından dalgalı hareket eden SUSHI, günün ilk saatlerinde 1,17 dolara kadar toparlandıktan sonra şu an 1,14 dolar seviyesinde negatif görünümünü koruyor.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir