Tezer Özlü Sokağı için imza kampanyası başlatıldı

Edebiyat Haber yazası Metin Celal, yazar Tezer Özlü’nün ailesiyle birlikte yaşadığı Feriköy, Çobanoğlu sokağa, “Tezer Özlü Sokak” adının verilmesi için imza kampanyası başlattı.

Metin Celal, kampanyayı oluşturmaya karar verdiği yazısında, Feriköy, Çobanoğlu sokak, Şen Apartmanı. Özlü Ailesi burada yaşamış. Türk edebiyatının büyük isimleri Demir Özlü, Sezer Duru, Tezer Özlü. Şişli Belediyesi kapısına bir plaket assa, sokağa ‘Tezer Özlü Sokağı’ adı verilse ne hoş olurdu’ demiştim geçen yıl Eylül ayında. Sosyal medyadaki tüm desteğe rağmen hiçbir gelişme olmadı. Ne plaket asıldı, ne de sokağa ‘Tezer Özlü Sokağı’ adı verildi” ifadelerini kullandı.

TEZER ÖZLÜ KİMDİR

10 Eylül 1943’te Kütahya’da dünyaya gelen Tezer Özlü’nun çocukluğu anne-babasının görev yaptığı Siav, Ödemiş ve Gerede’de geçti. İstanbul’a 10 yaşındayken geldi. Avusturya Kız Lisesi’ne gitti; ancak mezun olmadı. 1961’de yurt dışına çıktı. 1962 – 1963 yıllarında otostopla Avrupa’yı gezdi. Paris’te tanıştığı tiyatrocu ve yazar Güner Sümer’le 1964 yılında evlendi. Birlikte Ankara’ya yerleştiler. Sümer’in AST’ta çalıştığı bu dönemde Özlü, Almanca çevirmenlik yaptı. AST’ta 1963-64 sezonunda Sümer’in yönettiği Brendan Behan’ın Gizli Ordu oyununda oynadı.

Sümer’den ayrılarak İstanbul’a yerleşti. Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle kesintili olarak 1967 – 1972 yılları arasında İstanbul’da farklı hastanelerin psikiyatri kliniklerinde kaldı. Çocukluğundan başlayarak yaşadıklarını ve klinikte kaldığı bu dönemleri Çocukluğun Soğuk Geceleri kitabında yazdı.

1968 yılında yönetmen Erden Kıral’la evlendi. Bu evlilikten 1973’te kızı Deniz doğdu. Bir burs alarak 1981’de Berlin’e gitti. Bu arada Kıral’dan ayrıldı. Kanada’da yaşayan İsviçre asıllı sanatçı Hans Peter Marti ile tanıştı ve 1984’te Marti’yle evlenerek Zürih’e yerleşti.Meme Kanseri nedeniyle 18 Şubat 1986’da burada öldü. Mezarı Aşiyan Mezarlığı’ndadır.

Özlü, eski eşi Erden Kıral’ın Yol filminin çekimi döneminde yaşananları anlattığı filmi Yolda’da Yelda Reynauld tarafından canlandırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x