TikTok yasağı yayılıyor: İngiltere de ‘güvenlik endişesi’ dedi

İngiltere’de bakanların iş telefonu ve elektronik cihazlarında, Çin merkezli sosyal medya uygulaması TikTok’u kullanmaları ‘güvenlik endişeleri’ gerekçesiyle yasaklandı. Kabine Bakanı Oliver Dowden, yasağın “ihtiyati” bir karar olduğunu ancak hemen yürürlüğe gireceğini söyledi. Bakan Dowden, halka TikTok’u kullanmamaları yönünde herhangi bir tavsiyede bulunmayacaklarını ancak indirip kullanmadan evvel tüm sosyal medya platformlarının veri politikalarını dikkate almaları gerektiğini ifade etti.

Kıdemli milletvekilleri bir süredir Başbakan Rishi Sunak’tan resmi cihazlarda uygulamanın yasaklanması konusunda adım atmasını talep ediyordu. Ancak bakanlıklar ve bakanlar, seslerini gençlere duyurmak için TikTok’u bir araç olarak benimsedi.

KİŞİSEL TELEFONLARA YASAK YOK

Başbakanlık ofisi, hükümetin mesajlarını iletmek üzere TikTok’u kullanmaya devam edeceklerini, yasağın bazı koşullar altından istisnasının olabileceğini söyledi. Bazı siyasetçiler de güvenlik uyarılarına rağmen TikTok alışkanlığından vazgeçme konusunda isteksiz. Sık sık uygulamayı kullanan bakanlardan Grant Shapps, yasak kararına Leonardo DiCaprio’nun rol aldığı ve Wolf Of Wall Street filminden “Gösteri devam ediyor” repliğinin yer aldığı sahneyi paylaşarak tepki gösterdi. Yasağı “mantıklı” olarak nitelendiren Shapps, TikTok’u devlet cihazlarında hiç kullanmadığını ve bu nedenle de TikTok’tan ayrılmayacağını söyledi. Bakanların siteyi kişisel telefonlarında kullanmaları yasaklanmadı.

Galler hükümeti de bakanlar ve sivil memurların iş telefonlarında uygulamayı yasakladı. Perşembe günü bir açıklama yapan TikTok, İngiliz hükümeti tarafından alınan kararının “yanlış anlamalara” dayandığını söyledi. Şirket sözcülerinden birisi, “Endişeleri gidermek için hükümetle birlikte çalışmaya kararlıyız ancak gerçeklere göre değerlendirilmeli ve rakiplerimize eşit davranılmalıdır” dedi.

‘GERÇEKLERE GÖRE YARGILANMAYI TALEP EDİYORUZ’

TikTok’un Çinli ana şirketi ByteDance’in Pekin yönetiminden etkilendiği iddia ediliyor. TikTok, kullanıcıların verilerini Çin hükümetine verdiği yönündeki iddiaları kesin bir dille reddediyor. BBC’ye konuşan sosyal medya devinin Avrupa’daki hükümet ilişkileri ve kamu politikasından sorumlu başkan yardımcısı Theo Bertram, kararın jeopolitik gerekçelere dayandığını söyledi ve şöyle devam etti: “İnsanların sahip olduğu korkulara göre değil, gerçeklere göre yargılanmayı talep ediyoruz.”

Londra’daki Çin Büyükelçiliği de kararın gerçeklerden ziyade “politik temellere” dayandığını ve “uluslararası toplumun Birleşik Krallık’taki iş dünyasına duyduğu güveni baltalayacağını” söyledi. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir