Bitcoin ETF Beklenirken Kripto Milyarderinden Anlamlı Paylaşım!

Kripto para piyasası nefesini tutmuş SEC’ten gelecek muhtemel spot Bitcoin ETF onayını bekliyor. Bu bekleyişin ortasında kripto milyarderi Michael Saylor, ‘Esaretin Bedeli’ni kullanarak anlamlı bir paylaşım yaptı. Bu arada potansiyel spot Bitcoin ETF ihraççıları ürüne yönelik yönetim ücretlerini açıkladı. Ücretler rekabeti yansıtırken, analist Lark Davis, bunun ne anlama geldiğini değerlendirdi.

Bitcoin ETF öncesi Saylor, Bitcoin mesajını verdi!

Vokal Bitcoin evangelisti, MicroStrategy’nin kurucusu ve eski CEO’su Michael Saylor, Bitcoin’e olan desteğini gösterdi. Saylor, büyük olasılıkla yapay zekâ destekli bir uygulama tarafından üretilen alışılagelmiş görüntülerinin aksine, bu kez Stephen King’in “Rita Hayworth and Shawshank Redemption” adlı romanından uyarlanan klasik “Shawshank Redemption” Frank Darabont filminden kısa bir alıntı kullandı.

Saylor’ın videosunda Andy Dufresne bir gramofon plağı açıyor. Ancak, opera yerine… Michael Saylor’ın Bitcoin’i “en iyi kripto varlık” olarak onayladığını ve Bitcoin’e “ikinci bir en iyi olmadığını” söylediğini dinlemeye başlıyor. Dufresne sesi sonuna kadar açıyor ve tüm Shawshank hapishanesi Saylor’un halka açık röportajlarından birinden alınan Bitcoin mesajını duymaya ve eğlenmeye başlıyor. Video özetiyle birlikte gelen paylaşımda “Özgür olma zamanı” yazıyor.

Ücret savaşı yaşanırken, Bitcoin 45.000 doları yeniden ele geçirdi!

Bu arada, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere tüm spot Bitcoin ETF ihraççıların S-1 formlarını güncelledi. Böylece, tüm ETF başvurularını onaylanmadan önce SEC’de son aşamaya getirdiler. Bunun ardından lider kripto para birimi Bitcoin, 45.000 doları geri kazanmayı başardı. Ancak analist Lark Davis’e göre, “tam anlamıyla bir ücret savaşı yaşanıyor.” Tüm katılımcılar mümkün olduğunca çok müşteri çekmeye çalışıyor.

Bu doğrultuda BlackRock, Galaxy ve Ark Invest, ETF ücretlerini ilk yarı yıl/yıl için ya da 1 milyar dolar/5 milyar dolar hacme ulaşılana kadar indirim uyguluyor. Diğer katılımcılara gelince, Fidelity Bitcoin spot ETF ücretini %0,39, WisdomTree %0,5, VanEck %0,25 ve Valkyrie %0,8 olarak belirledi. Davis, tüm bu Bitcoin ETF ücretlerinin topluluğun beklediğinden çok daha düşük olduğunu söylüyor. Çünkü tüm bu şirketlerin Bitcoin tabanlı ETF’lerine hemen büyük bir talep beklediklerini belirtiyor. Bu nedenle ürünlerini “olabildiğince çekici hale getirmeye çalıştıklarını” kaydediyor. Analiste göre, Bitcoin’e bir sermaye dalgası akacak. Büyük olasılıkla bu haftadan itibaren olacak.

Geçtiğimiz hafta Matrixport, SEC’in Ocak ayında spot Bitcoin ETF ürünlerini onaylama ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. Bu yöndeki raporunun ardından Bitcoin 45.300 dolar seviyesini kaybetti ve %7 oranında düştü. Böylece, yatırımcılar pozisyonlarını tasfiye etmeye başladı. Çoğunluğu Bitcoin ve Ethereum olmak üzere piyasadan yaklaşık 730 milyon dolar değerinde kripto varlığı sildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x