Küçük esnafa müjde: 5 yıl erken emeklilik

Bağkurlular emekli olmak için 9 bin prim gün sayısı doldurmak zorunda ancak SSK sigortalılarının emekli olması için 7 bin 200 gün yeterli. Bağkurluların emekli olması için SSK’lılardan 5 yıl daha fazla çalışması gerekiyor. Emekli prim gün sayısının Bağkurlular için 9 binden 7 bin 200’e düşürülmesiyle alakalı çalışmalar yürütülüyordu.

Bu aşamada Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Kabine toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Bağkurluların emekli prim gün süresinin SSK’lılarla eşitlenmesi ve kadınlara prim desteği ile ilgili sorulara yanıt vererek, bu konuların gündeme alınacağına ilişkin açıklama yaptı.

Bakan Işıkhan, Bağkur’la ilgili, emekli prim gün sayısının 9 binden 7 bin 200’e düşürülmesiyle alakalı bir vaatlerinin olduğunun hatırlatılması üzerine şu yanıtı verdi:

Orta Vadeli Plan’da hayata geçireceğiz. Onda sıkıntı yok. O söz mutlaka yerine gelecek ama bütçe disiplininden de çok uzaklaşmamamız gerekiyor.

KADINLARA PRİM DESTEĞİ

Işıkhan, “Ev kadınlarına prim desteğiyle ilgili takvim nasıl işler, bu yıl olur mu?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

Kadınlara prim desteğini de gündemimize alacağız tabii ki. Gündemimizde var, orta vadede. Madde, madde ele alacağız. Tamamen bütçe disiplinine bağlı. Enflasyon hedefimizi tutturduk, refah artışını da gerçekleştirmiş olacağız.

İŞ KANUNLARI

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu koordinasyonunda yapılan iş kanunlarına yönelik toplantının verimli geçtiğini söyleyen Işıkhan, bu konuda şu bilgileri verdi:

Cumhurbaşkanlığı Hükümeti Sistemi’nde politika kurulları çok önemli bir yere sahip. Önemli politika stratejileri geliştiriliyor. 19 kanunla ilgili, işlemeyen maddeler var. Çok eskiden geçerli olan maddeler söz konusu. Bunların azaltılmaları yönünde…

ESNEK ÇALIŞMA

Toplantıda esnek çalışma ve uzaktan çalışma gibi yeni modellerin de ele alındığını söyleyen Işıkhan, ön görüşmelerin gerçekleştiğini, ancak henüz bir takvim oluşturulmadığını belirtti.

SSK ve Bağkur sigortalılık süresinin eşitlenmesi nedir?

Sosyal güvenlik açısından işçiler SSK’ya esnaf ise Bağkur’a bağlı.

SSK’da kadınlar 7 bin 200 gün prim ödeyerek 20 yılda ve 58 yaşında, erkekler de 9 bin gün prim ödeyerek 25 yılda ve 60 yaşında emekli oluyor.

Bağkur’da ise kadınlar 58, erkekler 60 yaş ve 9 bin prim günü koşullarını birlikte sağlamaları durumunda emekli olabiliyor. Yani Bağkurluların emekllik süresi SSK’lılardan 5 yıl daha fazla.

Ayrıca kısmi emeklilik süresi Bağkur’da 5 bin 400 günken SSK’lı çalışanlar için 4 bin 500 gün. Bağkurluların kısmi emeklilik süresi kadın için 50, erkek için ise 55 yaş ve 5 bin 400 gün yani 15 yıl. Bağkur, SSK ile bu konuda da ayrışıyor.

Gündemde Bağkurlu ve SSK’lıların bu prim gününün eşitlenmesi konusu var.

Bağkurlular, SSK’lılarla aynı prim gün sayısıyla emekli olmak istiyor.

Küçük esnafın gözü kulağı, işte bu prim günlerine ilişkin yapılacak düzenlemenin gündeme gelmesinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x