Mutfakta yaşam tüyoları: Peynirin türüne göre nasıl kesileceği

Peyniri kesme tekniğinin doğrudan şekline bağlı olduğu ortaya çıktı. Bu önemli noktayı dikkate almazsanız, büyük olasılıkla belirli bir peynir türünün aromasından ve lezzet zenginliğinden tam olarak yararlanamayacaksınız. Bazı peynir türlerinin kendine has bir yapısı vardır ve kesilmesi kolay değildir. Ya parçalanırlar ya da sinir bozucu bir şekilde bıçağa yapışırlar ya da orijinal şekillerini kaybederler. İşte size çok faydalı olabilecek bazı “peynir” püf noktaları.

Peynir dilimleme hakkında bilmeniz gerekenler

Böylece farklı peynir türlerinin ne kadar farklı olduğu sorusuna geliyoruz. Sonuçta kesme yöntemi buna bağlı.
Ve her ev hanımı masasındaki peynirin estetik açıdan hoş görünmesini ve gerçek bir mutfak dekorasyonu görevi görmesini ister.

Yuvarlak,yumuşak yağlı peynirler

Yumuşak yuvarlak peynirleri dilimlemeden önce bıçağı sıcak suya koymalısınız.
Camembert gibi küçük, yumuşak bir peynir eşit, üçgen şekilli dilimler halinde düzgün bir şekilde kesilir (bir pastayı keser gibi). Peyniri ortadan kenarlara doğru kesmeye başlamalısınız. Bıçağın çok iyi bilenmiş olması gerektiğini unutmayın.
Bu tür bir peyniriniz varsa asıl önemli olan bıçağa yapışmamasıdır. Bu nedenle yukarıda da belirttiğimiz gibi dilimlemeden önce bıçağın sıcak suda olması gerekir.

Silindirik peynir
Bunlar arasında örneğin keçi peyniri bulunur. Bu gruptaki peynirler salatalarda veya tostlarda malzeme olarak kesilir. Bu peynir hassastır ve görünümünü bozmamak için çok ince dilimler halinde kesilmemelidir. Son derece keskin ve nemli bir bıçağa ihtiyacınız olacak. Peynirin ufalanıp yapışmasını önlemek için her kesimden önce nemlendirilmesi tavsiye edilir.

Sert peyniri dilimleme

Sert peynirler geleneksel olarak üçgenler halinde kesilir. Uzmanlar bunu oda sıcaklığında yapmanızı tavsiye ediyor.
Üretim sürecinde sert peynir preslenir. Yoğunluğu yaşa bağlıdır: Peynir ne kadar “yaşlanırsa” yoğunluğu da o kadar yüksek olur. Böylece eskitilmiş yoğun peynir, iki saplı özel bir bıçakla kesilir.
Önce peyniri ikiye, sonra dört parçaya kesmeniz gerekir

Parmesan da sert bir peynirdir ve keskin bir tada sahiptir. Genellikle makarna, lazanya ve İtalyan mutfağıyla ilgili diğer yemeklere ek olarak kullanılır. Parmesan’ın kesilmesine gerek yoktur (özellikle listelenen yemekler için). Rendelenebilir veya küçük parçalar halinde kesilebilir.

Yarı sert peynirleri dilimleme

Bu, Roquefort ve beyaz peynir çeşitlerini ifade eder . Bu peynirler yarı sert olup yağ oranı yüksektir. Bunları kesmek bazı zorluklar yaratır. Mükemmel eşit dilimler elde etmeniz pek olası değildir. Bu durumda tel bıçak kullanmak uygundur. Eğer pakette mavi peyniriniz varsa yan yatırıp havalandırabilirsiniz.

Brie peynirini doğru şekilde kesmek

Brie peyniri ve benzeri peynirler (büyük ve yuvarlak) büyük dilimler halinde kesilir ve ardından özel bir ip veya delikli bıçak kullanılarak ikiye bölünür. Dilimlemenin bu versiyonunda bıçağı sıcak suda tutmak da faydalıdır. Bir alternatif bıçağı zeytinyağıyla yağlamaktır.

İşte herhangi bir peyniri dilimlemek için başka bir yararlı ipucu. Diş ipinin bu amaç için mükemmel olduğu ortaya çıktı (sadece kokusuz diş ipi seçin).

Diş ipi ile peynir nasıl kesilir?
Peynirinizden biraz daha uzun bir ipi koparın
İpliği hayali kesim çizgisi boyunca çizin
Artık sevdiğiniz peynirin kırıntısı, kırığı veya israfı olmayacak. Bağımsız bir yemek ve bir bileşen olarak her zaman estetik açıdan hoş ve iştah açıcı görünecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x