İslam Memiş altın sahiplerini uyardı: Yarın yaşanacaklara hazırlıklı olun

Küresel ekonominin değişmez kuralları arasında yer alan “Risk artarsa altın yükselir” ifadesi, dünya üzerinde yaşanan krizlerin ardından gerçekliğini yeniden kanıtlarken, birikimini hangi alanda değerlendireceği konusunda kafası karışan yatırımcılar uzmanların açıklamalarına dikkat kesildi.

ALTIN FİYATLARI İÇİN ÇOK KRİTİK BİR HAFTAYA GİRİYORUZ

Kapalıçarşı’nın nabzını tutan ve Türkiye’de altın alanında en dikkat çeken isimlerin başında gelen ekonomist İslam Memiş, yatırımcılara yaptığı uyarılar ile altın fiyatlarında bu hafta itibarıyla sert geçişlerin yaşanacağını belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararının da bu hafta açıklanacağını belirten Memiş, özellikle haftanın ilk işlem gününde yaşanması muhtemel gelişmelere dikkat çekerek şu uyarılarda bulundu:

EN ÇOK GRAM ALTIN SAHİPLERİ KAZANACAK

“Geçtiğimiz hafta ons altın 1940 doların altına düştüğünde ısrarlı uyarılarda bulunmuştum. Altın fiyatları birden vurup geçecek ve alım fırsatı vermeyecek ifadelerim gerçekleşti ve kapanış seansında 1980 doları aşan fiyatlar gördük.

Bir yandan dolar kurunun 29 liraya dayanmış olması, diğer yandan ise altın tarafında 2000 seviyesinin üzerine yönelik yeni atakların geleceğine dair beklentiler, gram altın/TL tarafında yatırımcının yüzünü güldürmeye devam ediyor.

ABD’den gelecek enflasyon verisinin de altın için olumlu mesajlar taşıyor oluşuyla birlikte artık Türkiye’deki altın yatırımcıları için yarın yaşanacaklar ve perşembe günü verilecek karar tarihi önem taşıyor.

DÜŞÜŞLER UZUN SÜRECEK, YÜKSELİŞLER SANİYELER İÇİNDE YAŞANACAK

Piyasalar TCMB’den bu toplantıda 250 baz puanlık bir artış bekliyor. Yıl sonu için faiz tahminleri ise yüzde 40 seviyelerine yükselmiş durumda.

Ben de benzer beklentiler içerisindeyim ve Merkez Bankası, bu kararları alırsa aslında piyasaların istediğini verecektir ve fiyatlarda normal dalgalanmaların dışında aşağı ya da yukarı yönlü bir hareket yaşanmaz. Ancak yarını beklemek konuşmamak gerekiyor çünkü…

Hatırlarsanız öncelikle bilgiler gelsin, piyasa tepkisini görelim ondan sonra aşağıyı mı yoksa yukarıyı mı test edecek kararını vereceğiz şeklinde konuşmuştum ve altın geride kalan günlerde yukarı yönlü kırıldı.

Altın fiyatlarında yaşanan düşüşler geniş bir zaman aralığında gerçekleşiyor. Yani 30-40 dolarlık düşüşleri takip etmek bazen 2 gün bulabiliyor ancak yükseliş hareketleri bundan çok farklı.

“PERŞEMBE GÜNÜNÜ BEKLEMEYİN, EN GEÇ YARIN BU İŞİ BİTİRİN”

Bu yüzden altın yeni yükselişlerde aynı şeyi yapacak ve sizlere alım fırsatı vermeyecektir. Hafif yükselişler yaşanır, trene sonradan katılırım diyorsanız maalesef hiçbir şey alamayacaksınız çünkü altın aniden vurup geçecek.

Şu anki fiyatlara pahalı ya da ucuz diyemem, orta ve uzun vadede bu seviyelerden alım yapılır mı? sorusuna vereceğim cevap evet ancak kısa vadeli yatırımcılar, özellikle al-sat düşünenler için şu anki fiyatlar uygun olmayacaktır.

Geçtiğimiz hafta özellikle gram altın konusunda alım işlemlerinizi tamamlayın demiştim. Bunun için süreç biraz daha uzatılabilir ancak PPK kararına yönelik beklentiler tamamen şekillenmeden, pazartesi itibarıyla altın tarafında pozisyonunuzu tamamlayın ve beklemeye geçin.

YILIN SON AYINDA EN ÇOK GÜMÜŞ KAZANDIRACAK

Şu anda gümüş mü altın mı almalıyım sorusunun cevabı gümüş. Gümüş, yılın 11 ayında bekler son ay en çok o güldürür demiştim. Aralık ayında getiri bakımından altın da dahil tüm yatırım araçlarını sollayabilir. Geçmişte çıktığı seviyeler dikkate alındığında, gümüş fiyatları şu anda ucuz değil bedava.

ELİNDE DOLAR YA DA TL BULUNDURAN MUTLAKA GÜMÜŞÜ DEĞERLENDİRMELİ

Mutlaka elinde dolar bulunduranların ya da TL bulunduranların değerlendirmesi gerek. Gram tarafında 20.25 ve 20.50 bant aralığı var. Tekrar ons ve gram tarafında 24 lira beklentim var. Aralık ayı yaklaşıyor ve yıl sonu gümüşün bölümü olacaktır.

Gümüşün gram fiyatında 21.80 destek seviyesi var. Tekrar 22-23 dolar seviyesinde. Düşüşlerin kalıcı olacağını düşünmüyorum. Gümüş fiyatları şu anda ucuz değil adeta bedava.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x